Løvens Hule-virksomhed har ramt sin første million: Sådan gik det til

Billedrammer der kan tale.
Det var det koncept, som Lucas Larsen fra Sundby i Lolland-Falster-området præsenterede i Løvens Hule sammen med to kammerater, da treenigheden skulle forsøge at skyde deres idé i gang med en investering.
Og det lykkedes.
Investor Jesper Buch sprang på og kastede 200.000 kroner i projektet - og siden tog det fart for Unmute Greetings, som virksomheden så retteligt hedder.
Før deres optræden i Løvens Hule havde Unmute Greetings omsat for cirka 35.000 kroner - men nu har virksomheden rundet dens første million.
Det er blandt andet sket via et salg af over 6000 billedrammer med lyd - samt en særlig juleidé, hvor forældre kunne bestille en hilsen fra julemanden, personificeret ved den skuespilleren Lars Thiesgaard, der er landskendt for sit stemmetalent.
- Det er kommet bag på os og forældrene, hvor overvældende glade børnene er blevet, fortæller Lucas Larsen.